Stłuczenia to jedne z najczęstszych urazów, które mogą przydarzyć się podczas codziennych czynności, zarówno w wyniku upadku, jak i podczas uprawiania sportu. Zazwyczaj nie są one groźne, ale mogą powodować ból, obrzęk i siniaki, a w niektórych przypadkach, gdy dochodzi do przerwania naskórka, rany. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc przy stłuczeniach jest ważna, aby złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia.
Jak dochodzi do stłuczenia?
Podczas stłuczenia, które następuje na skutek mechanicznego urazu, dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich. Na skutek kontaktu z twardą nawierzchnią uszkodzeniu ulegają drobne naczynia krwionośne, co prowadzi do krwawienia wewnętrznego i powstania siniaka. W miejscu stłuczenia może również pojawić się obrzęk, a skóra staje się bolesna i tkliwa na dotyk. Choć stłuczenia są zwykle powierzchowne, mogą powodować znaczny dyskomfort.
Jak udzielać pierwszej pomocy przy stłuczeniach?
Pierwsza pomoc przy stłuczeniach polega na szybkim złagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszym uszkodzeniom tkanek. W pierwszej kolejności, bezpośrednio po urazie, należy unikać dalszego obciążania stłuczonej części ciała. Odpoczynek i unieruchomienie obszaru stłuczenia pomagają zminimalizować ryzyko pogłębienia urazu. Na stłuczenie sprawdzą się okłady chłodzące (https://aptekadlarodziny.pl/kompresy-zelowe-chlodzace-cieplo-zimno.html). Pozwolą zmniejszyć obrzęk i ograniczyć wewnętrzne krwawienie. Zimno powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co ogranicza ilość krwi, która dostaje się do uszkodzonych tkanek. Jeśli stłuczenie dotyczy kończyny, warto ją unieść powyżej poziomu serca. Zmniejsza to napływ krwi do uszkodzonego obszaru i pomaga w redukcji obrzęku. Jeśli podczas urazu doszło do przerwania ciągłości skóry, można zabezpieczyć ranę za pomocą gazy lub jałowego kompresu (https://aptekadlarodziny.pl/kompresy-jalowe-wlokninowe-gazowe.html).
Co zastosować na obrzęk, a co na siniak?
Obrzęk jest naturalną reakcją organizmu na uraz i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni. Oprócz zimnych okładów, które stosuje się bezpośrednio po urazie, warto zastosować żele lub maści o działaniu przeciwzapalnym, np. z ibuprofenem lub diklofenakiem. Mocniej na obrzęk zadziała tzw. kwaśna woda. Octowinian glinu dostępny jest w formie żelu lub tabletek do przygotowania roztworu.
Siniaki natomiast powstają w wyniku gromadzenia się krwi pod skórą. Aby przyspieszyć ich wchłanianie, można stosować maści z arniką. Warto także delikatnie masować stłuczone miejsce, aby pobudzić krążenie i ułatwić rozkład krwiaków. Gdy obrzęk ustąpi, to dla ułatwienia procesu wchłaniania siniaka, można sięgać po ciepłe okłady czy kompresy rozgrzewające.
Jak postąpić w przypadku przerwania naskórka?
Jeśli w wyniku stłuczenia doszło do przerwania naskórka, ważne jest, by odpowiednio zająć się raną, aby zapobiec infekcji, tj. oczyścić ją, zdezynfekować i ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych, np. przykryć ją za pomocą jałowej gazy opatrunkowej (https://aptekadlarodziny.pl/gazy-opatrunkowe.html).
Stłuczenia, choć zazwyczaj niegroźne, mogą powodować dyskomfort, ból i trudności w poruszaniu. Szybkie zastosowanie odpowiednich środków, takich jak odpoczynek i okłady chłodzące może znacznie złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia.